Elektronik News

7/2017

Wydanie świąteczne





"... Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb Biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie..." (C.K. Norwid)


Kto wyobraża sobie święta bez kolęd?

Nikt, jest to nierozerwalny element świętowania w niemal każdym polskim domu. Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, na początku miał wymiar jedynie towarzyski.
Z biegiem czasu przybrał jednak charakter religijny, znany po dziś dzień. Do najbardziej popularnych kolęd należą m.in.: Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, czy Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki.



Kolęda Cicha Noc - najpiękniejsza kolęda świata, śpiewana w około 300 językach, dzieło Józefa Mohra i Franciszka Ksawerego Grubera.

Wikary kościoła w Obendorfie Jozef Mohr napisał tekst w Wigilię 1818 roku pod wpływem wizyty duszpasterskiej u ubogiej położnicy. Organista Gruber zobaczywszy tekst był nim tak urzeczony, że jeszcze tego samego dnia skomponował do niego muzykę i kolędę zaśpiewał w kościele. W 1937 roku w Obendorfie powstała kaplica, w której co roku w wigilijny wieczór kolęda śpiewana jest w kilkunastu językach.



Tradycje świąteczne

Tradycję Bożego Narodzenia tworzą spotkania z rodziną przy wspólnych stołach, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka. Składanie sobie życzeń, obdarowywanie się prezentami, choinka i wspólne śpiewanie kolęd to kolejne aspekty, bez których większość osób nie wyobraża sobie świąt. Zanim jednak rozpoczną się święta większość z nas wysyła najbliższym osobom, znajomym, czy krewnym świąteczne kartki.

Pierwszą taką kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley. Z każdym kolejnym rokiem pomysł nastolatka zyskiwał większą popularność. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji. Obecnie na całym świecie ludzie korzystają z wynalazku młodego londyńczyka. Przybiera to również wymiar komercyjny. Coroczna produkcja kartek świątecznych liczona jest w miliardach sztuk. Prócz tradycyjnych motywów stylizowanych na minione czasy, można znaleźć nawet na nich żartobliwe rysunki ze śmiesznymi podpisami. Wigilia wywodzi się ze wczesnochrześcijańskiego zwyczaju. Jest to czas przygotowania do wielkich świąt, związanym z postem i wstrzemięźliwością.




Momentem kulminacyjnym jest wieczerza zwana właśnie wigilią. Zgodnie ze zwyczajem na stole najczęściej znajduje się 12 potraw, co ma zaowocować obfitością w następnym roku. Natomiast liczba gości powinna być parzysta. Do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, czekającego na niespodziewanego przybysza. Wigilijną tradycją jest również dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem uroczystej wieczerzy. Symbolizuje to gotowość do dzielenia się chlebem z innymi, do wybaczenia wszelkich urazów i do pojednania. Na pasterkę w Polsce w dalszym ciągu przybywają tłumy wiernych. Tradycyjnie rozpoczyna ją kolęda „Wśród nocnej ciszy".


Jemioła - o co chodzi?



Ten stary anglosaski obyczaj znajduje coraz więcej zwolenników również w naszym kraju. Pod jemiołą zakochani całują się, zwaśnione osoby łatwiej się godzą, a zawarta przyjaźń jest trwała. Zgodnie z tradycją gałązki jemioły zawiesza się nad wigilijnym stołem, najpóźniej przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, nad drzwiami frontowymi oraz nad komin-kiem lub kuchnią.

Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej dobroczynna moc zniknie.

Mamy przedstawiciela w Radzie Młodzieży Rzeszowa!

Na zdjęciu Kamil Kot (po lewej)

Miło nam poinformować, że w związku z przeprowadzonymi we wrześniu wyborami do Rady Młodzieży Rzeszowa, działalność rozpoczęła nowa, XIII już kadencja radnych.

Członkiem Rady został nasz kolega z Grupy VII - Kamil Kot.
Rada Młodzieży Rzeszowa to pozarządowa organizacja składająca się z uczniów rzeszowskich szkół średnich, którzy najlepiej znają potrzeby młodych Rzeszowian, będąca organem doradczym Rady Miasta Rzeszowa.Celem RMR jest reprezentowanie oraz wspieranie rzeszowskiej młodzieży. Kadencja radnych trwa 2 lata. Co roku odbywa się wiele ciekawych i lubianych akcji, takich jak Ferie w Mieście, Wiosenny Koncert Charytatywny , Maraton Pisania Listów Amnesty International czy sztab WOŚP, które na stałe już wpisały się w życie rzeszowskiej młodzieży!


Maraton Pisania Listów Amnesty International


Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Będziemy pisać listy do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisaliśmy ponad 270 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3,7 mln akcji.

Annie Alfred, dziewczynka z albinizmem w Malawi, Edward Snowden, sygnalista z USA, Ilham Tohti, ujgurski profesor z Chin, czy Eren Keskin, oskarżana ponad 100 razy w Turcji to tylko niektóre z osób, w sprawie któ-rych będziemy pisać. Ponadto osoby w Polsce będą mogły napisać list do polskiego MSWiA w sprawie sytuacji uchodźców na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu.

Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby wystarczy kartka i długopis – powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Mo-żemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw czło-wieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które od-ważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 356 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób.


Osiągnięcia sportowe


Nasze koleżanki z Zespołu Szkół Sportowych - V Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Sportowe, Szkoła Podstawowa Sportowa nr 33 w Rzeszowie zajęły I miejsce w siatkówce dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.

Skład drużyny:
1. Weronika Deć
2. Kasia Kopiec
3. Natalia Kruczek
4. Patrycja Krupa
5. Natalia Machniewicz
6. Julia Szczutek
7. Milena Ślączka
8. Agata Mazurek
9. Sabina Pawłowska


Trener: Andrzej Szetela



W dniu 6 listopada 2017 r. odbyły się zawody miejskie w Tenisie Stołowym Drużynowym Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.
Nasi koledzy z klasy 3d V LO Rafał Stąpor oraz Kamil Klocek wywalczyli I miejsce.
W tym roku udział brała rekordowa liczba szkół ponadgimnazjalnych, bo aż 21!
Nasi koledzy okazali się najlepsi i awansują dalej.



I miejsce Szkoły Podstawowej Nr 33 w Rzeszowie w Koszykówce dziewcząt – w drużynie gra nasza koleżanka - Karolina Dżochowska
Trener: Krzysztof Herbaciński


Redakcja gratuluje wszystkim sportowcom osiągnięć.

Duszopijczyni

Miłość niczym drogim
Pouczeniem srogim
Różą kolczastą
Przestrzenią ciasną

Tlenem w sercu
Młodością w starcu
Zakutą skrzynią
Cichą samobójczynią

Zardzewiałym nożem
Nieużywanym łożem
Zastygłą krwią
Podniesioną brwią

Zaschniętym słowem
Słonym morzem
Utratą rozumu
Autostradą szumu

Ciemnością wśród mroku
Wpadaniem w ręce amoku
Kneblem na wargach
Duszami w letargach

Zatraceniem siebie
Pleśnią w chlebie
Relacją osobną
Szatą żałobną